Sort by

emmanuel has logged 392 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry