Sort by

emma has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alec Baldwin: Unscripted

Alec Baldwin: Unscripted

2021
×
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shrink Next Door

The Shrink Next Door

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry