Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
emma

emma

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for emma
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • emma’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

    Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 2005

    ★★★ Rewatched 04 Feb 2023 2

    i love me a good sandra bullock movie

  • He's Just Not That Into You

    He's Just Not That Into You 2009

    ★★ Watched 29 Jan 2023 4

    ben affleck kinda….

  • The Prestige

    The Prestige 2006

    ★★★★★ Watched 20 Jan 2023 3

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    hugh you didn’t have to drown yourself… i would've taken ur duplicates 😕🪄

  • Inception

    Inception 2010

    ★★★★★ Watched 16 Jan 2023 5

    i don’t think it’s a coincidence that austin butler keeps showing up in my dreams anymore…

  • Fleishman Is in Trouble

    Fleishman Is in Trouble 2022

    ★★★★ Watched 12 Jan 2023

    i want adam brody

  • X-Men Origins: Wolverine

    X-Men Origins: Wolverine 2009

    ½ Watched 09 Jan 2023

    not even the sexiness of wolverine could save this movie for me

  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★½ Watched 04 Jan 2023 1

    my tortilla would show my thirst letterboxd reviews 🫤

  • X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand 2006

    ★★ Watched 03 Jan 2023

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    rumour has it Dua Lipa watched this movie and wrote “Levitating” minutes after

  • White Noise

    White Noise 2022

    ★½ Watched 01 Jan 2023 2

    i honestly don’t know what just happened

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★ Watched 28 Dec 2022 2

    it’s criminal how long this took me to finish🫣

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin 2022

    ★★★★ Watched 26 Dec 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    jenny☹️💕💕💕

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★★★ Watched 26 Dec 2022 1

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    🚨 Avatar is leaking and flashing into the other theatre rooms everybody beware 🚨

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 30

Review Tags

49
  • 2020s
  • bymyself
  • 2010s
  • netflix
  • disney+
  • w/mom
  • w/dad
  • 2000s
  • soundtrack!!!
  • marvel
  • w/rachel
  • crave
  • music related
  • musical!
  • biopic
  • w/marilyn
  • 1990s
  • 🎃
  • w/ayesha<3
  • miniseries
  • oscars prep!!
  • amazon
  • friend rec
  • in theatre
  • documentry
  • w/sara&juli
  • 🎄
  • uncontrollably crying
  • appletv
  • ryan gosling
  • w/sara
  • 1980s
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.