Sort by

lau has logged 163 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While at War

While at War

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
17
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fauve

Fauve

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Shame

Shame

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
He Took His Skin Off For Me

He Took His Skin Off For Me

2014
×
Edit this entry  
04
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
04
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
03
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
01
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Alexia

Alexia

2013
×
Edit this entry  
31
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
01
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
18
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read prior review Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
15
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

2014
×
★★
Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

2017
×
Edit this entry  
08
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry