Emmelooo has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killing Bono

Killing Bono

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Polyester

Polyester

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry