Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiss Me at the Stroke of Midnight

Kiss Me at the Stroke of Midnight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Roommate

The Roommate

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cowboys & Angels

Cowboys & Angels

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dancing on the Edge

Dancing on the Edge

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Life In Squares

Life In Squares

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austenland

Austenland

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Canal

The Canal

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pressure

Pressure

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry