Emma has logged 99 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Here We Drown Algerians

Here We Drown Algerians

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sugar Cane Alley

Sugar Cane Alley

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drancy Avenir

Drancy Avenir

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dreyfus Affair

The Dreyfus Affair

1899
×
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Germinal

Germinal

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruel Intentions 3

Cruel Intentions 3

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry