• The Master

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Imposter

    ★★★★

  • The Hollow Crown: Richard II

    ★★★½

  • Magic Mike

    ★★

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • Sinister

  • Bachelorette

  • The Cabin in the Woods

  • J. Edgar

    ★★

  • Here We Drown Algerians

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

    ★★★★★

  • Contagion

    ★★★½

  • Super 8

  • Drive

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Thor

    ★★½

  • Just Go with It

  • The Roommate

    ★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Never Let Me Go

  • Insidious

  • Beginners

    ★★★★

  • Easy A

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

  • Howl

  • Leap Year

    ★★

  • Bright Star

    ★★★★★

  • A Single Man

    ★★★★★

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★½

  • Dorian Gray

    ★★★½

  • (500) Days of Summer

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • Love Hate

  • I Killed My Mother

    ★★★★

  • Adventureland

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★

  • Coraline

  • Twilight

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★½

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★★★½

  • The Duchess

    ★★★½

  • 35 Shots of Rum

    ★★★★★

  • Brideshead Revisited

    ★★½

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Grand Canyon Adventure: River at Risk

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

  • Paranormal Activity

  • Juno

  • High School Musical 2

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

  • No Country for Old Men

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Bridge to Terabithia

  • Moliere

  • The Holiday

    ★★★

  • Return to Halloweentown

  • Night at the Museum

  • Perfume: The Story of a Murderer

    ★★★

  • Don't Worry, I'm Fine

  • The Devil Wears Prada

  • The Line of Beauty

    ★★★★

  • Hoot

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★★½

  • High School Musical