Emma has written 97 reviews for films during 2018.

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    The best part of this movie was the trailer for the Downton Abbey movie that played before it started

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★★

    i was gonna post an inappropriate review about what i want emma stone to do to me but you know what? i just want to say that those rabbits were so fucking cute

  • The Man Who Invented Christmas

    The Man Who Invented Christmas

    ★★★

    This movie was not very good but i’m sooooo in love with Dan Stevens i enjoyed it anyway

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

    So, i REALLY love the book that this movie is based on, and for context, there is an entire first half that happens before this movie even starts. With that, I do really love the book more, but I realize it would’ve been difficult to make all of it into a film. I really love what this film did with the material it had. It was soooo heartbreaking and beautiful and ugh friendship!!!!! YES!!! Please support this film even tho it’s not in theaters anymore

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★★

    “Courage is the solution to despair, reason provides no answers. I can't know what the future will bring, We have to choose despite uncertainty. Wisdom is holding two contradictory truths in our mind, simultaneously, Hope and despair. A life without despair is a life without hope. Holding these two ideas in our head is life itself.”

  • The Princess Switch

    The Princess Switch

    This was terrible but I did laugh so hard that i literally started crying so I reccomend it

  • High School Musical 3: Senior Year

    High School Musical 3: Senior Year

    ★★★½

    The entire HSM franchise is a metaphor for Troy’s bisexuality. Sports is girls and theater is boys and everyone tells him he must choose one but in the end he says fuck it and picks BOTH!

  • Here We Drown Algerians

    Here We Drown Algerians

    ★★★★

    Pour classe

  • The Battle of Algiers

    The Battle of Algiers

    ★★★★½

    pour classe je suis trop paresseux for writing a review but OUI

  • The Hours

    The Hours

    ★★★★★

    Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always, the love. Always, the hours.

  • Sugar Cane Alley

    Sugar Cane Alley

    ★★★★½

    pour classe

  • Apostle

    Apostle

    ★★★

    okay