• The Canal

    The Canal

    ★★

    That was fun

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★½

    I like Mockingjay the book more than most people did but this is definitely the worst movie. i still has fun. oscar for natalie dormers shaved head

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

    Still fucks

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★

    This film follows the novel pretty closely on the surface level, but unfortunately, I just think Watchmen is inherently difficult to adapt to the screen. So much of the novel’s excellence relies on the mixed media and meta-textual narratives that play throughout, and that’s just not possible to show in film. The narrative really demands to be read. At the same time, the novel is dated, especially in its politics. I think it’s a bit lazy to adapt it in…

  • Cats

    Cats

    ★★★★★

    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats
    Jellicle songs for Jellicle cats…

  • Pressure

    Pressure

    yes i’m a cinephile yes i love cinema i love being trapped in a submarine underwater

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    genuinelt do not know how to express the things this movie made me feel! all i can say is give saoirse her oscar NOW!!!!! !!!!!

  • White Christmas

    White Christmas

    ★★★

    me at 4 AM in the middle of july: sisters sisters there were never such devoted sisters

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★½

    i forgot to log this earlier but the real marriage story will be when greta gerwig discovers lesbianism and leaves noah baumbach for saoirse ronan

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    genuinely do not know how to process the emotions this film just made me feel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • God's Own Country

    God's Own Country

    ★★★★

    that was a lot of  sheep births

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    Park Chan-wook makes movies for ME!!!!!!!!!