Emma has written 11 reviews for films rated ★★ .

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

    she should have ended up with jordan fisher :(

  • Austenland

    Austenland

    ★★

    okay but next can we make Tolstoyland

  • The Canal

    The Canal

    ★★

    That was fun

  • Leap Year

    Leap Year

    ★★

    still a bad movie but the scene where they’re sleeping in the b&b and wake up and look at each other while dream a little dream of me plays??? that is cinema baby. anyway i’m dedicating this review to the commenter who just called me a philistine

  • Leap Year

    Leap Year

    ★★

    1. please ignore the fact that i’m watching through matthew goodes filmography yeah it’s embarrassing whatever
    2. casting matthew as an irishman seems like a hate crime
    3. the fact that he went on the record and said this was one of the worst movies of the year is absolutely hilarious and makes me like it more
    4. despite everything, falling in love in Ireland IS my dream, so.....

  • Mary Shelley

    Mary Shelley

    ★★

    Finally got around to watching because i love the romantics but honestly this was an ahistorical mess and what a disrespect to Mary Shelley and her legacy .... two stars for Lord Byron kissing Percy on the mouth and that’s all

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

    High school musical 4

  • The Kissing Booth

    The Kissing Booth

    ★★

    why did i watch this. why was the ending so underwhelming

  • Magic Mike

    Magic Mike

    ★★

    i’m drunk but this movie was way more heterosexual than it should have been

  • J. Edgar

    J. Edgar

    ★★

    I know this is not a comedy but this movie is so FUNNY??? Can we talk about Armie Hammer in this movie??? He literally plays Leonardo DiCaprio's little twink who loves fashion and slicks his hair back and tenderly holds his hand? There's an entire scene where he walks around the white house eating cereal straight out of a box??? Leonardo DiCaprio tells him he might marry a woman and armie has a gay panic attack and throws a lamp…

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★

    !?!!???
    This movie features:
    Jake Gyllenhaal is so angry that his ex wife got an abortion he writes a book as revenge about his self insert seeing his wife and daughter raped and killed
    He screams and cries a lot (1 star is for this)
    Amy Adams is angsty about him and regrets leaving him
    Ultimately she belongs to him, at the end she waits for a date he never shows up to, it all comes down to the fact…