Emma has written 23 reviews for films rated ★★★ .

  • Kiss Me at the Stroke of Midnight

    Kiss Me at the Stroke of Midnight

    ★★★

    Well i moved to france for my new job (yay) and watched this film on the flight over it felt like a fever dream. but it was fun

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★★

    This movie made me cry and also made me incredibly horny. This is a cry for help

  • Kate & Leopold

    Kate & Leopold

    ★★★

    Let me just say i am shocked this movie has such bad reviews, it’s absolutely hysterical and i think meg ryan was correct for deciding to live in the past forever with victorian hugh jackman who is in fact incredibly sexy in this movie, also i’m just obsessed with the reverse Outlander trope, very fun times!

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★

    the real horror is the lack of emotional vulnerability between men and inability to process your trauma! also they should’ve all slept in a tent together!

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★

    This film follows the novel pretty closely on the surface level, but unfortunately, I just think Watchmen is inherently difficult to adapt to the screen. So much of the novel’s excellence relies on the mixed media and meta-textual narratives that play throughout, and that’s just not possible to show in film. The narrative really demands to be read. At the same time, the novel is dated, especially in its politics. I think it’s a bit lazy to adapt it in…

  • White Christmas

    White Christmas

    ★★★

    me at 4 AM in the middle of july: sisters sisters there were never such devoted sisters

  • Disco Pigs

    Disco Pigs

    ★★★

    Well that was fun. I would like to see the original play because there were some awkward parts that definitely only worked on stage, like all the monologues

  • The Guest

    The Guest

    ★★★

    This movie was actually hilarious. Also David did nothing wrong he was exploited by the US military and programmed to kill people against his will he was just trying to help :( he even fought for gay rights along the way

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★

    me the entire movie: isn’t that the island victor hugo was EXILED on

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Pour one out for my man Thor, he isn’t dead but his character development sure is

  • The Ritual

    The Ritual

    ★★★

    i found this while browsing french netflix and noticed it starred robert james collier and watched this entire movie pretending his character was just modern AU thomas barrow. anyway i liked the big girafe thing at the end it was cute.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★

    It may or may not have been a coincidence but i lost interest in this film when ben whishaws character left! It was good and i LOVED the first half and found it very funny and unique but then it just kinda fell off! Still good tho