Sort by

Emmy has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
28
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
28
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
28
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry