gillian has logged 493 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Buster & Chauncey's Silent Night

Buster & Chauncey's Silent Night

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★
Edit this entry  
16
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Connie and Carla

Connie and Carla

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burnt

Burnt

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
02
Serenity

Serenity

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Thin Pink Line

The Thin Pink Line

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nobody Knows Anything!

Nobody Knows Anything!

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Domino

Domino

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Separation

The Separation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cabin Boy

Cabin Boy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry