• The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    yes i did get close to tears in order to guilt my father into watching this with me. he liked it

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    anytime there is a single drop of alcohol in my system i am like Can We Please Watch Taylor Swift: Reputation Stadium Tour On Netflix?

  • Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    every time you call me CRAZY i get more CRAZY what about that ????? and when you say i seem ANGRY i get more ANGRY??????

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★★

    13th time logging this one, feels good feels organic

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

    when maria bakalova wins the Academy Award for Best Actress in a Lead Role......... can’t wait

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    tfw the damp gets to the provisions :-/

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    you know you that bitch when you cause all this conversation 

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    You know, I believe if there's any kind of God, it wouldn't be in any of us. Not you, or me...but just this little space in between.

    i miss new cities and conversations with strangers :(

  • Mistress America

    Mistress America

    ★★★★½

    Sometimes I really think I’m just smarter and better than everyone else. Not necessarily with math or science or whether something is east or west but pretty much with everything else. And if I could just figure out my look, I’d be the most beautiful woman in the world too.

    i’m sick of pretending i don’t love noah baumbach!!!!! he just gets it and i love him for that!!!!!!!!!

  • Alien

    Alien

    ★★★★

    sigourney girl if you don’t pull those panties up

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★½

    It's just a shame you missed out on rock
    and roll. You got here just in time for the death rattle, the last gasp, the last grope.

    Well, at least I'm here for that.

    the way this movie crawled into my brain in high school and never left!!! kate hudson is taking up space in there every day!!!!

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★★

    I write my last confession. Read it well when I, at last, am sleeping. It's the story of one who turned from hating; the man who only learned to love when you were in his keeping...