Sort by

Emo has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Groundhog Daying

Groundhog Daying

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gemini

Gemini

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
I'll Always Know What You Did Last Summer

I'll Always Know What You Did Last Summer

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
02
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry