Sort by

daniel kaluuya's oscar has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Out

Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Float

Float

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Loop

Loop

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
if....

if....

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
kOsOng

kOsOng

2020
×
Edit this entry  
18
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry