Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad

Bad

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fandom

The Fandom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Larry

Larry

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tea with Mussolini

Tea with Mussolini

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Carry On Cruising

Carry On Cruising

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
A Branch of a Pine Is Tied Up

A Branch of a Pine Is Tied Up

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Magic

Black Magic

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Interview with a Serial Killer

Interview with a Serial Killer

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Hunted

Hunted

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
The Heretics

The Heretics

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Echoes of Fear

Echoes of Fear

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Louis Theroux: Behind Bars

Louis Theroux: Behind Bars

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Grandma

Killer Grandma

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
Urban Legends: Bloody Mary

Urban Legends: Bloody Mary

2005
×
★★
Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Place to Die

A Place to Die

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry