Sort by

Engwari has logged 88 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Naija Christmas

A Naija Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Ballerina's Tale

A Ballerina's Tale

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry