Sort by

Mike has logged 236 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Boy

White Boy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Brinton

Saving Brinton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diner

Diner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Powerbomb

Powerbomb

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invincible

Invincible

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Huckleberry

Huckleberry

2018
×
Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry