Mike has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
FM

FM

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Give Me Liberty

Give Me Liberty

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
E.T.: A Holiday Reunion

E.T.: A Holiday Reunion

2019
×
Edit this entry  
28
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Jeff Tried to Save the World

When Jeff Tried to Save the World

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Desolation Center

Desolation Center

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Loveless

The Loveless

1981
×
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry