Sort by

endriana has logged 135 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Ah Boys to Men 4

Ah Boys to Men 4

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camille

Camille

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Arthur Newman

Arthur Newman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where the Truth Lies

Where the Truth Lies

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
8MM

8MM

1999
×
Edit this entry  
01
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
31
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Country

Another Country

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Playground

Playground

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry