Sort by

Enfant du Siècle has logged 372 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Guernica

Guernica

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
Van Gogh

Van Gogh

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Smell of Us

The Smell of Us

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boys

Boys

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Marguerite

Marguerite

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Son

The Son

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
3 Hearts

3 Hearts

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Club

The Club

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dancing in the Dust

Dancing in the Dust

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marguerite & Julien

Marguerite & Julien

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Violette Nozière

Violette Nozière

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Accomplices

Accomplices

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Wanderers

Wanderers

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Armoire

The Armoire

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Johnny Express

Johnny Express

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cheburashka Goes to School

Cheburashka Goes to School

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shapoklyak

Shapoklyak

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
½
Edit this entry  
30
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Actresses

Actresses

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Sissy-Boy Slap-Party

Sissy-Boy Slap-Party

2004
×
★½
Edit this entry  
30
It's Consuming Me

It's Consuming Me

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Seashore

Seashore

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
The Disgustings

The Disgustings

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
King Cobra

King Cobra

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Delay

Delay

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry