Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Miracles of the Namiya General Store

The Miracles of the Namiya General Store

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stronger

Stronger

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
03
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maria Bamford's One-Hour Homemade Christmas Stand-up Special

Maria Bamford's One-Hour Homemade Christmas Stand-up Special

2009
×
Edit this entry  
26
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry