sƃƃǝ has written 18 reviews for films rated ★★★½ .

  • Bao

    Bao

    ★★★½

    she did THAT!!!

  • I Kill Giants

    I Kill Giants

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    escaping to an imaginary world to cope with the shit life throws at you is pisces culture.

  • It

    It

    ★★★½

    i came out to a horror movie to have a good time and i'm honestly feeling so attacked with FEELINGS right now THANKS STEPHEN KING! </3

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★½

    i want a medical drama starring cumberbatch and mcadams can shonda rhimes make this happen

  • Finding Dory

    Finding Dory

    ★★★½

    DON'T FISH EAT OTHER FISH??? THE MARLINS AND THE TROUT??!!

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★½

    like most blockbusters, it started off well but then got lost in the action. wish they focused more on the friendships of the women instead because that is where the movie shined. the girls had amazing chemistry and i wasn't disappointed with that. also excellent production design. i would watch 4 hours of jillian holtzmann dancing and goofing around.

  • The Hudsucker Proxy

    The Hudsucker Proxy

    ★★★½

    is this what it's like inside kenneth parcell's brain

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★½

    A friend is a gift you give yourself.

  • Begin Again

    Begin Again

    ★★★½

    It's a feel-good movie with nice original songs and a great cast. I enjoyed Keira Knightley in her role and her chemistry with Ruffalo was good. James Corden was adorable. The only downside was that Knightley's singing isn't very good.

  • The Maze Runner

    The Maze Runner

    ★★★½

    gripping thriller. kids these days get such cool films to watch. wish they got to explore more of the maze.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★½

    Ughh if you haven't read the book, well, this episode is the most uneventful part of the series. It's really drawn out and I don't really see the point of it. I need Part 2 now.

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★½

    i only watched like 30% of the movie. i was covering my face for the rest of it. this is why i don't do horror. (it wasn't that scary actually though i had a spooky dream after. would have been good to see at a theatre.) vera farmiga!