Sort by

lex. has logged 24 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry