Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Possession

The Possession

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry