• The Devil All the Time

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Mulan

  • All the Bright Places

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • A Thousand Cuts

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Metamorphosis

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • In the Tall Grass

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Color Out of Space

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • The King

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Ma

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Swallow

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Escape Room

    ★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★

  • In Fabric

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Vox Lux

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • Dear Ex

    ★★★★½

  • Never Not Love You

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Ophelia

    ★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • mother!

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Beguiled

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ½

  • Hot Summer Nights

    ★½

  • Atomic Blonde

    ★★★★★