EnteredTheVoid has logged 339 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Damnation

Damnation

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Limey

The Limey

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry