EnteredTheVoid has logged 69 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Chickening

The Chickening

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cashback

Cashback

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Colors

Colors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psychedelic Death Vomit

Psychedelic Death Vomit

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Caldera

Caldera

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Koma

Koma

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Straight to Hell

Straight to Hell

1987
×
★★
Read the review Edit this entry