EnteredTheVoid has logged 100 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trance

Trance

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frantic

Frantic

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twixt

Twixt

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★
Edit this entry