RSS feed for Jordan

Jordan has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Inner Scar

The Inner Scar

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cleopatra

Cleopatra

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venice 70: Future Reloaded

Venice 70: Future Reloaded

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry