Sort by

Josh has logged 296 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Escape from Mogadishu

Escape from Mogadishu

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Drunken Birds

Drunken Birds

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
BELLE

BELLE

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oasis

Oasis

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady J

Lady J

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★½
Edit this entry  
11
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry