Sort by

Josh has logged 54 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marie-Louise

Marie-Louise

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Sun

A Sun

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
DNA

DNA

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Residue

Residue

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Music

Music

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time

Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Kath & Kimderella

Kath & Kimderella

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
First Date

First Date

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry