Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ava

Ava

2020
×
★★
Edit this entry  
20
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
Edit this entry  
20
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Edit this entry  
27
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trial

The Trial

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★½
Edit this entry  
24
Em Nome da Razão

Em Nome da Razão

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
So My Grandma's a Lesbian!

So My Grandma's a Lesbian!

2019
×
Edit this entry  
22
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rose Island

Rose Island

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Serena

Serena

2014
×
½
Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
My Body is Political

My Body is Political

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Treat of Coutinho

A Treat of Coutinho

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Circle

Circle

2015
×
½
Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Aerial

The Aerial

2007
×
Edit this entry  
12
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★★½
Edit this entry