Sort by

pranny has logged 299 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Neymar: The Perfect Chaos

Neymar: The Perfect Chaos

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Merchant of Venice

The Merchant of Venice

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
02
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Room To Die For

A Room To Die For

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry