Sort by

Eli has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Edit this entry  
05
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wendy

Wendy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Quintet

Quintet

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maillart's Bridges

Maillart's Bridges

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Edit this entry  
26
Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: Lavender Town Syndrome

Z = |Z/Z•Z-1 mod 2|-1: Lavender Town Syndrome

2019
×
Edit this entry  
23
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Plot Against America

The Plot Against America

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Make Good Sounds at Parties

I Make Good Sounds at Parties

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
America

America

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Elly

About Elly

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
No Regret

No Regret

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
17
Affirmations

Affirmations

1990
×
Edit this entry  
16
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry