Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry