Sort by

emily 🌿 has logged 342 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry