emma has logged 67 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mister America

Mister America

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
K-PAX

K-PAX

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tickled

Tickled

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
#cats_the_mewvie

#cats_the_mewvie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Walk Run Cha-Cha

Walk Run Cha-Cha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cave

The Cave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry