Sort by

emma has logged 607 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Most Beautiful Boy in the World

The Most Beautiful Boy in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antebellum

Antebellum

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dashcam

Dashcam

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
St. Louis Superman

St. Louis Superman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry