Eric has logged 58 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caterina in the Big City

Caterina in the Big City

2003
×
★★
Edit this entry  
10
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kurt & Courtney

Kurt & Courtney

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ellis

Ellis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry