Eric has logged 50 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Supper

The Last Supper

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry