Sort by

Eric has logged 277 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Araya

Araya

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ten

Ten

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Linda and Abilene

Linda and Abilene

1969
×
Read the review Edit this entry  
10
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crumb

Crumb

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nekromantik

Nekromantik

1988
×
★★
Read the review Edit this entry