Sort by

Eric has logged 34 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Queen Margot

Queen Margot

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Compensation

Compensation

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Una

Una

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Chuck & Buck

Chuck & Buck

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry