Sort by

Eric K has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Polyester

Polyester

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There Are No False Undertakings

There Are No False Undertakings

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nadia, Butterfly

Nadia, Butterfly

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Very Own Circus

My Very Own Circus

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flashwood

Flashwood

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tricked

Tricked

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Elmo in Grouchland

The Adventures of Elmo in Grouchland

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Crying at the Dinner Table

No Crying at the Dinner Table

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Decline

The Decline

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Our Own

Our Own

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Police Academy

Police Academy

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry