Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry