Sort by

erictacular has logged 135 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wildcats

Wildcats

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Notorious Landlady

The Notorious Landlady

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flipper

Flipper

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings

The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry