• Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★★½

    absolutely marvelous, i was literally sat in the cinema with my hand over my mouth to stifle how loud i was laughing

  • Clifford the Big Red Dog
  • Elvis

    Elvis

    ★★★½

    you know what, yeah ok austin butler was incredible tbh. and you know what else, tom hanks ruined the whole thing. all of it. just ruined! awful! 

    I definitely preferred the first half of the film compared to later when it was all about Elvis’ deterioration and his Vegas residency, but the whole thing WAS generally enjoyable if you just sit back and try to have a good time. It’s doable, despite the fact that it isn’t the best film of the year by any stretch, and despite how it was so LONG even though it barely scratched the surface to Elvis’ life.

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★½

    ok obsessed

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★★

    This was weirdly comforting to watch, I loved the powerful messages about empowering older women and their sexuality and I love that it gave a really honest voice to sex workers too. Aside from all that, it was also just a really well made film with brilliant performances and chemistry between the leads.

  • Cypher

    Cypher

    ★★

    i don’t wanna be mean but this was the absolute worst

  • The Last Blockbuster

    The Last Blockbuster

    ★★★★

    the nostalgia of this! 😙🤌🏼 i have wanted to watch this for sooooo long but have never been able to stream it anywhere and then, suddenly and obscurely, it was available to watch on my in-flight entertainment the other day so thank you for that emirates!

  • A Prairie Home Companion

    A Prairie Home Companion

    ★★½

    i actually enjoyed this and the whole vibe however despite my best efforts i still fell asleep 6 times throughout

  • She's the Man

    She's the Man

    ★★★★

    not enough gays

  • Marry Me

    Marry Me

    ★★★½

    am i actually expected to live in a world where ‘marry me’ would be classed as a grammy worthy song??????

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    THIS is exactly how you make a sequel to a classic.

    What a ride. Watching this on the big screen is such an amazing experience, and I will anybody who is debating watching it to do so on the biggest screen possible. The ever-frequent flying sequences were absolutely seamless and were very welcome every time the action happened. It was genuine good fun and honestly an electrifying movie-going experience.

    Yes there were one too many clichéd nods to the original,…

  • Snapshots

    Snapshots

    ★★★½

    shut up this was adorable why don’t people talk about it more