Erin 🍺 has written 54 reviews for films rated ★★★ .

  • Pitch Perfect

    Pitch Perfect

    ★★★

    The white girl is back 

  • I Am a Camera

    I Am a Camera

    ★★★

    Now That’s What I Call a Manic Pixie Dream Girl™

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

    Every time I watch this I hate Ferris more and more

  • Final Destination 3

    Final Destination 3

    ★★★

    I have never even step foot into a tanning salon strictly because of this movie

  • Saw

    Saw

    ★★★

    Living’s overrated 

    Can you even believe what this little baby turned into? So simple but so effective 

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A real prophet of doom 

    Slashers are like fairytales for teenagers/young adults. Live a morally righteous life or get an axe to the face. Your choice

  • That's Entertainment!

    That's Entertainment!

    ★★★

    Musicals are fun. Casual racism is not.

  • The Christmas Wife

    The Christmas Wife

    ★★★

    Why do you like clouds? 
    Cause... they go slow. Because all the time they’re changing. Cause they don’t mind about things. 

    I don’t know y’all maybe I’m just super in the Yuletide spirit since I watched this while putting together my last few gifts or maybe it’s the wine I’ve been drinking but this really hit the spot. Like a warm bowl of soup on a rainy day. The video quality and the ending bummed me out though. Still enjoyable to me nonetheless

  • Babes in Toyland

    Babes in Toyland

    ★★★

    Annette Funicello invented cottagecore

  • The Split

    The Split

    ★★★

    Julie Harris: SHUT UP! 
    Me: 🤩 W O W 🤩 

    Absolutely not groundbreaking at all but it’s funky and pulpy and that’s all I could really ask for

  • Harper

    Harper

    ★★★

    This was SUPER boring but like 🥰Julie Harris🥰 you know what I mean ??

  • Pride and Prejudice and Zombies

    Pride and Prejudice and Zombies

    ★★★

    I wouldn’t consider this top tier P&P but it’s incredibly fun nonetheless! Of all the Lizzie’s that ever Bennet, this is the one I think represents my personal being the best